четвъртък, 24 октомври 2013 г.
Проблемът със самоубийствата от Аспарухов мост могат да се решат. Д-р В. Наков за topnovini.bg
Има 10 емблематични места по света, където хора отиват, ако са решили да сложат край на живота си. За Варна това е Аспаруховият мост, обясниха днес доц. Тони Дончев, клиничен психиатър във Военномедицинската академия, и д-р Владимир Наков от Националния център по обществено здраве и анализи. Двамата експерти участваха в 21-вия форум на Българската психиатрична асоциация, който се проведе в курорта "Златни пясъци", пише Топ Новини Варна.
Според тях неизнасянето на публична информация за подобни суицидни инциденти води до намаляването на броя им. Учените обаче са на различни мнения по този въпрос. Журналистите не могат да бъдат наричани убийци за това, че пишат за тези инциденти, смята д-р Наков. Но допълни, че премълчаването на такива случаи в Канада и от моста Голдън Гейт в САЩ е довело до намаляването на суицидните опити.
Специалистите считат, че всичко може да бъде решено по много лесен и евтин начин, ако местата като Аспаруховия мост бъдат обезопасени. „Аспаруховият мост може да се обезопаси. На Айфеловата кула са опънали мрежи, например. Все пак всичко трябва да е в разумни граници – след като стават автопроизшествия, автомобилите спират ли да се движат“, попита риторично специалистът.
Според доц. Дончев най-често хората се опитват да сложат точка на битието си, поглъщайки медикаменти. На следващо място, макар че в различните региони на страната има разлики, е самообесването. Например, в Югоизточна България по този начин се самоубиват няколко пъти повече хора, отколкото в други региони.
През последните две години самоубийствата у нас са 12 на 100 000 души. Опитите са около 3000, като тенденцията от 2009 – 2011 г. е бавно и полека броят на пожелалите да прекратят земния си път се увеличава. Противно на утвърденото мнение, че пролетта и есента са сезоните на самоубийствата, доц. Дончев е стигнал до различен извод. Най-много трагични инциденти има през лятото – през юли и август.
На 21-вата конференция на Българската психиатрична асоциация ще бъде избистрена национална стратегия как българите да подобрят психичното си здраве през следващите 10-20 години. Според участниците не се предлага революционна идея, а нещо, което е добре познато в развитите държави по света. Идеята е на психично болните с шизофрении и афективни хронични заболявания да се създадат условия, в които те да могат да съществуват. А не животът им да е заключен между четирите стени на домовете им и престоя в психиатрията.“Това има и икономическо предимство, защото пациентите попадат в болници, които имат много разходи. А биха могли да бъдат настанени в друг тип заведения – защитено жилище, хоспис, в лечебно заведение с по-малък ресурс, и там да бъдат долекувани. Това здравно заведение може да бъде като хотел, да бъде приятно и те да живеят там“, обясни проф. Риналди Шишков.
По думите му тези хора може да работят в предприятия и да бъдат полезни на себе си и обществото. По този начин близките им ще бъдат облекчени и ще могат да работят, а от улиците ще бъдат прибрани изоставени психично болни хора.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар